Pod takim hasłem przebiegało spotkanie uczniów klasy Ib z uczniami klas szóstych szkół podstawowych
w trakcie Dnia otwartego w naszej szkole. W trakcie spotkania przyszli gimnazjaliści mieli okazję przekonać się, że złota proporcja jest obecna w ludzkim ciele na kilka sposobów (zabawa z miarką) i wysłuchać prezentacji przybliżającej im pojęcie liczby „fi” i złotego cięcia jako ogniwa łączącego przyrodę, naukę i sztukę.
Spotkanie było elementem wieńczącym pracę uczniów klas 1b i 1d nad projektem związanym z liczbą „fi”
i ciągiem Fibonacciego realizowanym w ramach programu własnego z matematyki pt. „Matematyka jest wszędzie”. Uczniowie odnaleźli je w świecie roślin, galaktykach, muszlach mięczaków, architekturze,
muzyce i sztuce.
A co najbardziej zaskoczyło samych uczniów ? Wielu z nich fakt, że złoty podział stał się również świętym graalem współczesnych grafików. Stanowi ona podstawę identyfikacji najsłynniejszych marek świata (takich jak Pepsi, Apple, Toyota, czy BP), a Jonathan Ive zbombardował np. złotą proporcją iPhone’a,.
Co jeszcze? Np. to, że liczba fi określa piękno idealnego uśmiechu (bowiem siekacz przyśrodkowy powinien być szerszy od siekacza bocznego właśnie o czynnik fi).
I mimo całej zmienności i nieprzewidywalności tego świata warto wiedzieć, że świat często jest φ.

Elżbieta Kościńska

liczba fi i strona szkoły

Font Resize
Contrast