15 Listopada klasa II B brała udział w zajęciach pozaszkolnych w ramach realizacji innowacji pedagogicznej  „Natura z bliska”. Zajęcia odbyły się w Katedrze Botaniki i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii  Uniwersytetu Szczecińskiego. Na zajęciach uczniowie pracowali z mikroskopami, zestawami preparacyjnymi i materiałem badawczym.

,,Gdy weszliśmy do sali, naszym oczom ukazały się dwa stoły a na nich po dwa rzędy mikroskopów.  Kiedy wszyscy zajęli miejsca, prowadzący zajęcia przedstawił się nam, po czym objaśnił co będziemy sprawdzać pod mikroskopami.
Pierwszym, co dostaliśmy do sprawdzenia był liść żyworódki, przy którym mieliśmy znaleźć aparaty szparkowe.  Nie było to trudne, gdyż skórkę dolną łatwo było odróżnić od pozostałej budowy liścia.
Następne zadanie dotyczyło obserwacji przekroju korzenia marchwi; tym razem zadanie okazało się trudniejsze, ponieważ musieliśmy odciąć bardzo cienki kawałek i wykonać preparat mikroskopowy. Podobnie jak w poprzednim zadaniu, wykonywaliśmy obserwację korzenia buraka, w celu zaobserwowania walca osiowego i ryzodermy.

Podczas zajęć dokonaliśmy obserwacji wewnętrznej strony hymenium  pieczarki- celem były zarodniki, które wytwarza owocnik pieczarki.
Na koniec zajęć mogliśmy stworzyć własne preparaty mikroskopowe  z dowolnego  materiału badawczego dostarczonego przez prowadzącego.

Uczniom bardzo podobały się zajęcia, były ciekawe. Osobiście uważam, że zajęcia były naprawdę interesujące i chętnie pojechałbym na podobne”. Maks Woźniak, kl. II b   

    

 

Font Resize
Contrast