Kolejna wymiana szkolna za nami…

IMG_4508W związku z kontynuacją współpracy pomiędzy szkołami Trave-Gymnasium w Lubece a naszą szkołą, we wrześniu 2015 roku odbyła się już po raz czwarty wymiana młodzieży.

Temat przewodni tegorocznego spotkania był Smaki dwóch kultur. Kuchnia, tradycje i zwyczaje naszych regionów. Koordynatorzy szkół odpowiedzialni za realizację wymiany młodzieży w roku szkolnym 2014/2015, p. Katarzyna Skakuj, p. Magdalena Wasiuk, p. Izabela Szwedo oraz p. Marion Klettke-Ibrahim, p. Christine Moller zdecydowali, iż warto podjąć i zgłębiać temat, który dotyczy naszych kultur.

Nasza szkoła odwiedziła Lubekę w połowie czerwca, gdzie miło nas powitano i od razu zaczęła się integracja grupy w domach gospodarzy. Następnie uczniowie mieli okazję wspólnie ugotować posiłek w szkole w grupach polsko niemieckich, po konsumpcji uczestnicy mogli poznać bliżej zabytki pięknego miasta Lubeka. Odwiedziliśmy również nowe muzeum „Europaisches Hansemuseum”. W kolejnym dniu mieliśmy okazję zobaczyć w jaki sposób jest robiona czekolada oraz przybliżyć uroki miasta Hamburg. Czwartego dnia została zaplanowana wycieczka rowerowa do Timmendorf, nadmorskiego kurortu który leży ok. 8 kilometrów od Lubeki. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie o Morzu Bałtyckim oraz mogli zobaczyć jakie stworzenia żyją w naszych wodach. Następnie sami łowili ryby i kraby, celach obserwacyjnych. Podczas ostatniego dnia pobytu mieliśmy zajęcia podsumowujące, gdzie uczestnicy mówili o tym co im się podobało, a co nie.

Rewizyta naszych niemieckich uczestników wymiany odbyła się w połowie września, podczas wymiany uczniowie mieli szansę się bliżej poznać oraz udoskonalić swoje umiejętności językowe. Temat tegorocznej wymiany był związany z naszymi potrawami i kulturami, w związku z tym odwiedziliśmy nasze miasto wojewódzkie Szczecin, gdzie poznawaliśmy zabytki i kosztowaliśmy pysznych pierogów. Później uczniowie mieli okazję poznać tajniki wyrobów cukierniczych i sami próbowali je robić.

W naszej szkole uczniowie mieli okazję przygotować wspólnie tradycyjną potrawę (gdzie wspierała nas p. Marzena Pach) a następnie spacerując poznawaliśmy legendy związane z naszym regionem spacerując po Alei Legend oraz poznali bliżej historię naszego miasta w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej „Żółtym Domku”. Wieczorem została zorganizowana dyskoteka, gdzie pomogła w przygotowaniach p. Iwona Lipowicz – Orłowska, p. Małgorzata Kutarba oraz p. Artur Panek. Została przygotowana kolacja przez panie ze stołówki, oraz rodzice przygotowali smaczne wypieki.

Mieliśmy również okazję pokazać naszym gościom jeden z najpiękniejszych nadmorskich kurortów jakim jest miasto Świnoujście, poznaliśmy miejscowość wraz z przewodnikiem oraz jedliśmy pyszną rybkę w lokalnej smażalni. W piątek spotkaliśmy się wszyscy w gimnazjum , aby podsumować wspólnie spędzone dni. Po czym udaliśmy się na Dworzec PKP w Goleniowie, aby pożegnać naszych gości z Niemiec.

Podczas realizacji projektu w Polsce wspierała mnie p. Izabela Szwedo, natomiast drobne podarunki otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Gminy Goleniów oraz dyrekcji naszej szkoły- serdecznie dziękujemy.

Również dziękuję rodzicom i uczniom za zaangażowanie w wymianę.

Foto. M.Wasiuk