IMG_4508W związku z kontynuacją współpracy pomiędzy szkołami Trave-Gymnasium w Lubece a naszą szkołą, we wrześniu 2015 roku odbyła się już po raz czwarty wymiana młodzieży.

Temat przewodni tegorocznego spotkania był Smaki dwóch kultur. Kuchnia, tradycje i zwyczaje naszych regionów. Koordynatorzy szkół odpowiedzialni za realizację wymiany młodzieży w roku szkolnym 2014/2015, p. Katarzyna Skakuj, p. Magdalena Wasiuk, p. Izabela Szwedo oraz p. Marion Klettke-Ibrahim, p. Christine Moller zdecydowali, iż warto podjąć i zgłębiać temat, który dotyczy naszych kultur.

Nasza szkoła odwiedziła Lubekę w połowie czerwca, gdzie miło nas powitano i od razu zaczęła się integracja grupy w domach gospodarzy. Następnie uczniowie mieli okazję wspólnie ugotować posiłek w szkole w grupach polsko niemieckich, po konsumpcji uczestnicy mogli poznać bliżej zabytki pięknego miasta Lubeka. Odwiedziliśmy również nowe muzeum „Europaisches Hansemuseum”. W kolejnym dniu mieliśmy okazję zobaczyć w jaki sposób jest robiona czekolada oraz przybliżyć uroki miasta Hamburg. Czwartego dnia została zaplanowana wycieczka rowerowa do Timmendorf, nadmorskiego kurortu który leży ok. 8 kilometrów od Lubeki. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie o Morzu Bałtyckim oraz mogli zobaczyć jakie stworzenia żyją w naszych wodach. Następnie sami łowili ryby i kraby, celach obserwacyjnych. Podczas ostatniego dnia pobytu mieliśmy zajęcia podsumowujące, gdzie uczestnicy mówili o tym co im się podobało, a co nie.

Rewizyta naszych niemieckich uczestników wymiany odbyła się w połowie września, podczas wymiany uczniowie mieli szansę się bliżej poznać oraz udoskonalić swoje umiejętności językowe. Temat tegorocznej wymiany był związany z naszymi potrawami i kulturami, w związku z tym odwiedziliśmy nasze miasto wojewódzkie Szczecin, gdzie poznawaliśmy zabytki i kosztowaliśmy pysznych pierogów. Później uczniowie mieli okazję poznać tajniki wyrobów cukierniczych i sami próbowali je robić.

W naszej szkole uczniowie mieli okazję przygotować wspólnie tradycyjną potrawę (gdzie wspierała nas p. Marzena Pach) a następnie spacerując poznawaliśmy legendy związane z naszym regionem spacerując po Alei Legend oraz poznali bliżej historię naszego miasta w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej „Żółtym Domku”. Wieczorem została zorganizowana dyskoteka, gdzie pomogła w przygotowaniach p. Iwona Lipowicz – Orłowska, p. Małgorzata Kutarba oraz p. Artur Panek. Została przygotowana kolacja przez panie ze stołówki, oraz rodzice przygotowali smaczne wypieki.

Mieliśmy również okazję pokazać naszym gościom jeden z najpiękniejszych nadmorskich kurortów jakim jest miasto Świnoujście, poznaliśmy miejscowość wraz z przewodnikiem oraz jedliśmy pyszną rybkę w lokalnej smażalni. W piątek spotkaliśmy się wszyscy w gimnazjum , aby podsumować wspólnie spędzone dni. Po czym udaliśmy się na Dworzec PKP w Goleniowie, aby pożegnać naszych gości z Niemiec.

Podczas realizacji projektu w Polsce wspierała mnie p. Izabela Szwedo, natomiast drobne podarunki otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Gminy Goleniów oraz dyrekcji naszej szkoły- serdecznie dziękujemy.

Również dziękuję rodzicom i uczniom za zaangażowanie w wymianę.

Foto. M.Wasiuk

wymiana Lubecka (42) wymiana Lubecka (43) wymiana Lubecka (46)IMG_5034 wymiana Lubecka (58) wymiana Lubecka (61) wymiana Lubecka (62) wymiana Lubecka (65) wymiana Lubecka (71) wymiana Lubecka (92) wymiana Lubecka (99) wymiana Lubecka (100) wymiana Lubecka (115) wymiana Lubecka (149) wymiana Lubecka (162) wymiana Lubecka (187) wymiana Lubecka (188) wymiana Lubecka (207) wymiana Lubecka (210) wymiana Lubecka (218) wymiana Lubecka (219) wymiana Lubecka (264) wymiana Lubecka (269) wymiana Lubecka (272) wymiana Lubecka (279) wymiana Lubecka (280) wymiana Lubecka (300) wymiana Lubecka (311) wymiana Lubecka (328) wymiana Lubecka (371) wymiana Lubecka (373) wymiana Lubecka (385) wymiana Lubecka (388) wymiana Lubecka (390) wymiana Lubecka (397) DSCF4487 DSCF4491 DSCF4499 DSCF4513 DSCF4522 DSCF4534 DSCF4542 DSCF4564 DSCF4565 DSCF4570 DSCF4571 DSCF4582 DSCF4584 DSCF4592 DSCF4600 DSCF4603 IMG_4915 IMG_4980 IMG_4996  IMG_5071 IMG_5114

Font Resize
Contrast