Od dwóch lat w naszej gminie realizowany jest Program „Doświadczanie sztuki; żywa lekcja historii”, którym objęci są uczniowie klas pierwszych. W tym roku szkolnym 2016/2017 programem zostało objętych 300 uczniów, którzy  uczestniczyli w edukacyjnych wycieczkach po berlińskich muzeach.   12 grudnia na lekcję historii starożytnej w Muzeum Pergamońskim i Muzeum Egipskim wybrały się klasy I C i I E, pod opieką wychowawców p. Małgorzaty Łukaszewskiej, p. Ewy Grycz-Michalak oraz p. Moniki Rożko-Wentruby. Uczniów w ciekawy świat historii starożytnej, w przystępny sposób wprowadził przewodnik p. Wrzesław Mechło, który zainteresował młodzież zgromadzonymi na wystawach eksponatami.  Wśród unikatów znajdują się m.in. Brama Isztar, Wielki Ołtarz Zeusa, Pokój z Aleppo, kopuła Alhambry, popiersie Nefretete.  Stałym punktem wycieczki była wizyta na jarmarku bożonarodzeniowym – Weihnachtsmarkt. Wśród straganów oferujących ozdoby świąteczne można było posmakować lokalnych specjałów kulinarnych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z tradycjami bożonarodzeniowymi Niemców.  Jarmarkom towarzyszą różnego rodzaju występy artystyczne, koncerty charytatywne. Historia pierwszych jarmarków bożonarodzeniowych sięga w Niemczech końca XIV, a w Austrii końca XIII wieku.  Przewodnikiem po jarmarku był emerytowany nauczyciel historii p. Andrzej Przeździecki.  Koordynatorem programu w Gminie Goleniów jest historyk Gimnazjum nr 2 p. Marcin Maksymowicz.

 

Font Resize
Contrast