biohomogeo_02

12 kwietnia 2013 nasza klasa z innowacją biologiczno – geograficzną pojechała na zajęcia terenowe do Międzyzdrojów z opiekunkami: Panią mgr Joanną Niewiarowską oraz Panią mgr Edytą Wierzbicką. Zajęcia na Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego poprowadzili: Pan dr Tomasz Olechwir i Pan dr Tomasz A. Łabuz.

Zbiórka odbyła się o 8:40 na stacji PKP w Goleniowie, skąd pociągiem wyruszyliśmy nad morze. Na miejscu byliśmy około 9:00. Pieszo dotarliśmy do stacji badawczej, gdzie od razu zaprezentowano nam m. in. przyrząd do mierzenia opadów deszczu, wiatru oraz innych aspektów pogodowych. Towarzyszył nam przeuroczy kruk siedzący na  pobliskiej wieży obserwacyjnej. W samej stacji zwiedziliśmy wszystkie sale, a potem aktywnie wzięliśmy  udział w ciekawej prezentacji pt. ” Czy życie na wydmach to fatamorgana? ” .

Po zakończonej  prezentacji i poczęstunku udaliśmy się na plażę. Naukowcy  opowiedzieli nam o miejscu, w którym się znajdowaliśmy, a następnie rzucili  wyzwanie, aby zmierzyć jak najdokładniej krokami szerokość plaży od wydm do brzegu morskiego. Odpowiedzi były zróżnicowane- osoby, które najdokładniej zmierzyły wyznaczony odcinek zostały później wynagrodzone. Podczas naszego pobytu na plaży zaczął mocno padać deszcz, a więc na dalszą część zajęć wróciliśmy do budynku stacji, gdzie mogliśmy napić się ciepłej herbaty. Prowadzący zrobili nam miłą niespodziankę i wręczyli każdemu kalendarz oraz rozdali zasłużone nagrody- długopisy, notesy i inne akcesoria. My- tradycyjnie- odwdzięczyliśmy się pamiątką naszego pobytu.

Nasze zajęcia odbyły w ramach realizacji projektu ,,Rozmieszczenie i morfodynamika środowiska wydm przednich i fluktuacje roślinności- bioróżnorodne siedlisko polskiego wybrzeża” (FoMoBi) oraz przy wsparciu spółki GAZ- SYSTEM S.A. zaangażowanej w działania edukacyjne Stacji Morskiej US.

Do Goleniowa wróciliśmy około godziny 17:00. Całe zajęcia bardzo podobały się naszej klasie. Odmienny rodzaj nauki bardzo nas zainteresował i na dłużej zostanie w pamięci. Z chęcią wybierzemy się ponownie na podobną wycieczkę, oby tylko pogoda lepiej dopisała!  🙂

 

Relacja: Oliwia Radoń i Oskar Owczarek

 

I c Międzyzdroje 12.04.2013

Font Resize
Contrast