logo Natura z bliska 5 października 2015 r. odbyły się zajęcia terenowe klasy I b z innowacją pedagogiczną ,,Natura z bliska”. Pierwszakom towarzyszyła również klasa II b. Opiekę sprawowały p. Joanna Niewiarowska i p. Edyta Wierzbicka.
,,Podczas jazdy na drodze panowała bardzo gęsta mgła, która mocno utrudniała nam widoczność, przejeżdżaliśmy przez lasy i małe miejscowości. Dojechaliśmy do Nadleśnictwa Rokita. Na miejscu przywitała nas pani Adamkiewicz, która opowiedziała nam co nieco o nadleśnictwie, po czym weszliśmy do pewnego pomieszczenia, w którym były kamery do monitorowania lasów. Zaprezentowano nam film o pożarach, z którego dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek, np. takiej, że 33% powierzchni Polski to lasy albo że rocznie wybucha w nich 10 tys. pożarów. Po filmie byliśmy w sali konferencyjnej, w której zobaczyliśmy okazy wilka i bobra. Dowiedzieliśmy się też, że w na terenie nadleśnictwa żyje jeden żubr (!).
W szkółce leśnej zobaczyliśmy bardzo dużo sadzonek drzew jak np. dęby, świerki, żywotniki, woskownice europejskie, sosny pospolite, cisy, jodły. Pani Adamkiewicz dała nam do spróbowania owoce rokitnika pospolitego (z ros. oblepichy), które były gorzko-kwaśne. Następnie wyjechaliśmy do rezerwatu. W rezerwacie dowiedzieliśmy się wiele o cisach (np. że był on używany do produkcji kusz i łuków). Cis jest prawie cały toksyczny (poza czerwonej powłoki na nasionku) i może dożyć do około 2000 lat (najstarszy cis w rezerwacie ma zaledwie 150 lat). Był to pierwszy gatunek objęty ochroną w Polsce. Znowu dostaliśmy coś do spróbowania- tym razem była to wspomniana wyżej czerwona powłoka przy nasionku, która miała smak słodkiego kisielu. Później było ognisko, przy którym wszyscy rozmawiali o swoich wrażeniach i gdzie odbył się mały konkurs wiedzy o leśnych zwierzętach. Po ognisku pojechaliśmy zobaczyć sztuczne jezioro wapienne w Czarnogłowach. Nad jeziorem było sporo skamieniałości, które pani pozwoliła nam pozbierać. Byliśmy także na krótkim grzybobraniu.
Podczas powrotu do Goleniowa wszyscy rozmawiali o swoich wrażeniach z wyjazdu. Do następnego! ‘’.

Relacja: Maksymilian Woźniak i Dawid Cichosz, kl. I b

Font Resize
Contrast