We wtorek – 4 listopada 2014 roku – odbyło się w naszej szkole  spotkanie z p. Romanem Kopińskim, współwłaścicielem firmy „Asprod”  mieszczącej się w Kliniskach Wielkich. Uczestnicy spotkania (głównie uczniowie klas I i III) mieli okazję   porozmawiać
o tym, jak powstaje firma, skąd wziąć pomysł na własny  „biznes”, jakie  potencjalne źródła sukcesu  dostrzegają jej właściciele, jak radzą sobie oni z prowadzeniem firmy i ewentualnymi trudnościami.
Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Chłopska Szkoła Biznesu (CSB) którego działania w naszym gimnazjum koordynują p. Elżbieta Kościńska i p. Małgorzata Żak.
Dla przypomnienia.
Chłopska Szkoła Biznesu to ekonomiczna gra planszowa inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka andrychowskiego. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej dla 12-30 uczestników. CSB ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, promuje postawę przedsiębiorczą, rozwija kompetencje społeczne graczy i świetnie integruje grupę.   Wydawcą gry jest Małopolski Instytut Kultury. W powiecie goleniowskim grę zainicjowała Lokalna Grupa Działania – Stowarzyszenie Szanse Bezdroży Gmin Powiatu Goleniowskiego, które  od  roku 2013 realizuje projekt na rzecz przedsiębiorczości pod nazwą „Powiatowy Turniej Chłopskiej Szkoły Biznesu”. Formuła realizowanego w województwie zachodniopomorskim projektu jest szersza niż sugeruje tytuł, gdyż łączy działania edukacyjne z ułatwianiem młodzieży wejścia na rynek pracy . Stąd wtorkowe spotkanie – pierwsze, ale nie ostatnie w naszej szkole – z lokalnym przedsiębiorcą.
Wcześniej grupa uczniów naszego gimnazjum wyłoniona w majowych rozgrywkach szkolonych CSB wzięła udział w  II edycji Turnieju Chłopskiej Szkoły Biznesu o Puchar Starosty Goleniowskiego, który odbył się 12 czerwca 2014 roku w Nowogardzie.  Laureaci turnieju,
w tym 4 uczniów naszej szkoły (Patrycja Dziemidowicz, Weronika Nowak, Wojciech Łukaszewski i Jakub Kolasa) w dniach 15-16 września 2014 wzięli udział w wyciecze do Trójmiasta, gdzie min. odwiedzili  Gdańską Fundację Innowacji Społecznej oraz Dom Sąsiedzki, uczestniczyli w wykładzie prof. Tomasza Szkudlarka na Uniwersytecie Gdańskim,  zwiedzili Centrum Hewelianum oraz Europejskie Centrum Solidarności .
W tym roku gramy dalej.

Informacji udzielił koordynator projektu w naszym gimnazjum, p. Elżbieta Kościńska

Foto: Krzysztof Skrzypczak

DSC_0001 DSC_0002 DSC_0005 DSC_0007 DSC_0010 DSC_0016 DSC_0019 DSC_0030

 

 

Font Resize
Contrast