Kilkadziesięcioro dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat siedzi przy stolikach w wielkiej hali sportowej. Panuje niemal absolutna cisza, dzieciaki w skupieniu pochylają się nad rozłożonymi szachownicami. Niemożliwe? A jednak. Szachy w Goleniowie są coraz bardziej popularne.

II Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży z Gminy Goleniów odbył się 15 czerwca w hali sportowej goleniowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Podobnie jak poprzednio, rywalizowało ze sobą blisko 80 uczniów – najmłodszy miał 6, a najstarszy 18 lat. Inaczej niż poprzednim razem, w tym roku rodzice nie zajmowali miejsca na sali, a przyglądali się rozgrywkom swoich pociech z trybun.

Przed rozpoczęciem poszczególnych rund zawodnicy musieli odnaleźć się na liście kojarzeń par wylosowanej przez profesjonalne oprogramowanie komputerowe, ustalić jakiego koloru będą grali bierkami i zająć miejsce przy odpowiednim stoliku.

W turnieju wystartowały dzieci z niemalże wszystkich szkół z Goleniowa, Komarowa, Lubczyny i Klinisk. Turniej rozgrywany był w czterech kategoriach wiekowych i z podziałem na płeć. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwało trzech sędziów z certyfikatami Polskiego Związku Szachowego.

Wyniki i szczegółowy przebieg II Turnieju Szachowego dla dzieci i młodzieży z Gminy Goleniów można sprawdzić na portalu szachowym ChessArbiter Pro. Najwyższe miejsca zajęli: Zofia Ragan, Jakub Lewek, Antonina Chomont, Klaudia Rojszczak, Marcel Szczęsny, Wiktoria Grzelczak, Olaf Oleksiak i Bartłomiej Maślanka.

II Turniej Szachowy dla dzieci i młodzieży z Gminy Goleniów dofinansowany został ze środków budżetu Gminy Goleniów w ramach inicjatywy lokalnej. Po raz drugi organizację zawodów wsparł dyrektor SP 5 , pan Mariusz Zalewski oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, pani Urszula Witkowska. Wolontariuszami podczas II Turnieju Szachowego byli nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Goleniowie.
Organizatorami II Turnieju Szachowego byli nauczyciele goleniowskich szkół: Iwona Lipowicz-Orłowska i Marek Ragan.