„Ogród Dendrologiczny w Przelewicach powstał jako prywatna kolekcja miłośnika drzew i krzewów, który wierzył, że ludzie na Ziemi są po to, żeby kierować przyrodą” Conrad von Barsig nie przypuszczał zapewne, że jego wizja pozwoli młodemu pokoleniu wiele lat później zachwycać się bogactwem i różnorodnością przyrody.

Dzieci z klasy I c i II c miały okazję zobaczyć skarby ogrodu w jesiennej scenerii. Zwiedziliśmy Ogród Japoński, który zachwycał jesiennymi kolorami. Wielką przyjemnością była ta wędrówka, zbieranie i próbowanie jadalnych kasztanów, wąchanie liści ciasteczkowych, podziwianie pawi. A równie ciekawych wrażeń dostarczyła możliwość obserwacji pod mikroskopami różnych form życia. Mieliśmy także okazję uczestniczyć w warsztatach, które wzbogaciły naszą wiedzę o roślinach, które człowiek wykorzystuje nie tylko ze względu na walory estetyczne, lecz również w lecznictwie, przemyśle kosmetycznym, spożywczym oraz w kulturze i sztuce. Młodsi i trochę  starsi uczniowie współpracowali zgodnie, dzieląc umiejętnościami i wiadomościami. Frajdą okazało się samodzielne przygotowanie masła nagietkowego, herbaty ziołowej czy musztardy. A w pracowni chemicznej mogliśmy rozszczepić barwy liści. Wszyscy stwierdzili zgodnie: To była bardzo udana lekcja przyrody.