Dnia 25 czerwca odbyła się wycieczka do Muzeum Historyczno-Technicznego w Peenemünde. Pojechało na nią 32 osoby. Wyjechaliśmy z Goleniowa o godz. 07.03 w kierunku Świnoujścia na przeprawę promową abyśmy mogli przejechać na stronę Niemiecką.

Gdzie zobaczyliśmy pozostały budynek po dawnej fabryce rakiet V1, V2.  Stacja badawcza rakiet w Peenemünde stworzyła podstawy do budowy wszystkich nowoczesnych rakiet cywilnych i wojskowych. Rozwόj instytutόw badawczych Luftwaffe (lotniczych sił zbrojnych) oraz armii lądowej w Peenemünde miał wόwczas służyć tylko i wyłącznie celom wojskowym: ważnym celem była budowa tzw. broni V (niemiecka broń odwetowa) typu V1 i V2.

Postęp techniczny wymuszono nie zważając na życie ludzkie. Około 20.000 więźniόw wojennych, więźniόw obozόw koncentracyjnych i pracownikόw przymusowych zginęło przy budowie urządzeń eksperymentalnych w Peenemünde, w podziemnej fabryce rakiet w Thüringen i przy produkcji broni.

Mieszczące się w dawnej elektrowni muzeum przypomina dziś o ofiarach, ale także o odkryciach naukowcόw. Na terenie muzeum prezentowane są rόwnież, odtworzone zgodnie z oryginałem, samoloty V1 i V2 oraz rόżne samoloty odrzutowe.

Zobaczyliśmy również największą łódź podwodną w Europie jak nie na świecie. U-Boot U 461 w Peenemunde prezentuje radziecką łódź podwodną używaną jeszcze w latach 80 XX wieku. Zwiedzając ją przechodzi się przez kolejne sekcje, oddzielone grodziami. W środku zachowano klimat tamtych lat. Pełno jest manekinów, które obrazują życie załogi, z głośników dobiegają rozmowy, śpiewy i inne dźwięki. Czuć zapach smarów. Trzeba uważać aby nie przywalić głową w jakiś zawór czy pokrętło.

Opiekunami wycieczki byli: M. Maksymowicz i J. Kowarska. A pilotem dobrze nam znany p. Wrzesław Mechło

Foto: K. Skrzypczak

Zdjęcia dostępne pod linkiem: http://1drv.ms/1mi5rBQ

Font Resize
Contrast