male1

Relacje uczennic klasy II c- Oliwii Radoń i Weroniki Wieczerzyńskiej z tegorocznych zajęć terenowych odbywających się w ramach innowacji pedagogicznej:

25 września 2013r. klasa IIC wraz z kilkoma osobami z innych klas udała się do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Naszymi opiekunkami były Panie: mgr Joanna Niewiarowska oraz mgr Edyta Wierzbicka.

Droga minęła nam spokojnie, dodatkowo dzień zapowiadał się ładny, ponieważ od rana świeciło mocno słońce. Po dotarciu do na miejsce podzieliliśmy się na dwie grupy. Jedna grupa poszła na zajęcia do pałacu pełniącego także rolę laboratorium, natomiast druga, wraz z Panią przewodnik udała się do ogrodu. Później nastąpiła zamiana.

Moja grupa poszła najpierw do budynku. Tam skierowaliśmy się do sali, w której pracownik naukowy prezentował nam wszelakie urządzenia tłumacząc ich sposób działania. Pilnie słuchaliśmy, oglądaliśmy, notowaliśmy ważniejsze rzeczy w notesikach i zadawaliśmy pytania, na które Pan z chęcią odpowiadał. Następnie badaliśmy twardość wody. Wiele osób miało możliwość 'zabawy w chemika’, natomiast reszta bacznie przyglądała się temu i notowała spostrzeżenia.

Po zajęciach nastąpiła zamiana grup. Moja grupa poszła wtedy zwiedzać ogród dendrologiczny pełen bardzo ciekawych i barwnych roślin. Przyjechaliśmy w odpowiednim miesiącu – wszystko nabrało już intensywnych kolorów jesiennych i ogród wyglądał bajecznie! Na końcu udaliśmy się jeszcze do oranżerii z równie pięknymi roślinami. Później było ognisko, na którym każdy mógł coś zjeść i porozmawiać o spostrzeżeniach z całego dnia. Przed wyjazdem zrobiliśmy wspólne zdjęcia grupowe i spokojnie wróciliśmy do Goleniowa.  Wiele osób z naszej klasy,  IIC jest zdania, iż była to najciekawsza wycieczka na jakiej byliśmy. Wycieczkę wszyscy wspominamy pozytywnie i czekamy na więcej takich! 🙂

kolaż Przelewice

Relacja: Oliwia Radoń, IIC

10 grudnia 2013 r. nasza klasa biologiczno- geograficzna IIC pod opieką Pani mgr Joanny Niewiarowskiej oraz Pani mgr Edyty Wierzbickiej, udała się do Szczecina na Wydział Biologii US.

Na uniwersytecie podzieliliśmy się na dwie grupy: pierwsza poszła na zajęcia, druga zaś oczekiwała na lekcję.

Celem zajęć było oznaczenie aktywności amylazy w moczu metodą Wohlgemuta w doświadczeniu pierwszym, w drugim jakościowa ocena aktywności inwertazy w komórkach drożdży piekarniczych, natomiast w trzecim sprawdzaliśmy wpływ wybranych czynników fizycznych i chemicznych na aktywność enzymów.

kolaż Szczecin 10.12

Relacja: Oliwia Radoń, IIC

 

10 stycznia 2013r. grupa osób chętnych z naszej klasy IIC pojechała na Noc Biologów organizowaną przez Wydział Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Po dotarciu na uczelnię skierowaliśmy się do sali na prezentację o działaniu zdrowotnym śmiechu. Tutaj trzeba zaznaczyć, iż owa prezentacja była świetna, pełna pozytywnych emocji, śmiechu i ciekawostek. Naprawdę bardzo nam się podobało! 🙂

Po prezentacji udaliśmy się do bufetu, by wymienić się zdaniami na temat wcześniejszej prezentacji, oraz żeby zjeść i wypić coś ciepłego. Po tej przerwie przeszliśmy do laboratorium, w którym Pani prowadząca oraz cztery osoby pomagające przedstawiały nam zawartość różnych enzymów w produktach spożywczych, między innymi w mleku i drożdżach. Słuchaliśmy uważnie i z zaciekawieniem. Ostatnia prezentacja dotyczyła roślin z różnych zakątków świata, ich pochodzenia, odmian i wielu innych ciekawostek. Mimo, iż byliśmy zmęczeni po całym dniu wrażeń, ta prezentacja została przez nas wysłuchana i obejrzana w skupieniu.

Od razu po zajęciach wróciliśmy pociągiem do domu, około 19:30. Późna godzina powrotu nie przeszkadzała nam, ponieważ było warto 🙂 W ciągu tego dnia wzbogaciliśmy się o wiele nowych informacji na temat enzymów, śmiechu i historii poszczególnych roślin. Liczymy, że w przyszłym roku też będziemy mogli uczestniczyć w Nocy Biologów.

kolaż noc biologów 2

Relacja: Weronika Wieczerzyńska i Oliwia Radoń, IIC

15 stycznia bieżącego roku nasza klasa IIC wraz z kilkoma uczniami z innych klas wybrała się na Uniwersytet Szczeciński, Wydział Biologii, pod opieką Pani mgr Joanny Niewiarowskiej i Pani mgr Edyty Wierzbickiej.

Na wydziale panie podzieliły nas na dwie grupy- jedna grupa poszła na zajęcia do laboratorium, druga natomiast wykonywała zadania geograficzne o temperaturze, skali i o czasie. Później nastąpiła zamiana.

Zajęcia dotyczyły tkanek roślinnych. Najpierw Pani przedstawiła nam krótką i treściwą prezentację, później pracowaliśmy z mikroskopami. Tworzyliśmy własne preparaty, między innymi miąższu gruszki i spodniej części liścia trzykrotki.

Na koniec udaliśmy się na małą przekąskę do KFC, następnie skierowaliśmy się na stację PKP i wróciliśmy bezpiecznie do domu, zmęczeni po dniu pełnym wrażeń, nauki i nowych ciekawych wiadomości.

Cały dzień spędziliśmy bardzo miło i ciekawie, z pewnością z chęcią wszyscy powtórzyliby wyjazd taki jak ten 🙂

kolaż 15.01

Relacja: Weronika Wieczerzyńska i Oliwia Radoń, IIC