Festiwal szachów trwa!

To był największy taki turniej szachowy w dla dzieci i młodzieży w historii naszej gminy. Kilkadziesiąt dzieci, od najmłodszych uczniów klas pierwszych po szóstoklasistów, zmierzyło się wczoraj na wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej SP 5. Zwycięzców wyłonili profesjonalni sędziowie.

To był pierwszy taki turniej szachowy, organizowany w gminie Goleniów dla dzieci i młodzieży. I od razu przyciągnął tłumy. Mimo, że liczba miejsc była ograniczona, na zawody zgłosiło się więcej chętnych niż miejsc, a organizatorzy musieli dostawiać szachownice. W zawodach wzięły udział nie tylko dzieci z Goleniowa, ale też z okolicznych miejscowości, jak Kliniska, Mosty, Krępsko, Białuń czy Komarowo.

Pomysłodawcami wydarzenia byli nauczyciele ze goleniowskich szkół, którzy prowadzą w swoich szkołach kółka szachowe: Iwona Lipowicz-Orłowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 i Marek Ragan z Zespołu Szkół nr 1. Zachęceni wysoką frekwencją nauczyciele postanowili zorganizować profesjonalny turniej, prowadzony przez sędziów z licencjami Polskiego Związku Szachowego i z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Nie obyło się bez wsparcia dyrektorów szkół oraz współpracy z goleniowskim Centrum Animacji Młodzieży.

Efekt? Sala gimnastyczna w SP 5 przy ul. C. K. Norwida 1 była wypełniona po brzegi. Kilkudziesięciu uczniów, od pierwszaków po szóstoklasistów, walczyło ze sobą na szachownicach ponad cztery godziny. Swoim podopiecznym kibicowali rodzice, a nauczyciele i sędziowie czuwali nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek.

Zawodnicy zostali podzieleni na dwie kategorie – osobno rywalizowały ze sobą dzieci z klas I-III a osobno starszaki z klas III-VI. Po siedmiu rundach rozgrywek w końcu wyłoniono zwycięzców.

Wśród najmłodszych zawodników najlepszy okazał się Jakub Lewek (Szkoła Podstawowa Promyczek), a drugie i trzecie miejsce przypadło kolejno Szymonowi Raganowi (SP 5) i Jakubowi Rzążewskiemu (Promyczek). Z kolei wśród starszych uczniów zwycięzcą został Olaf Oleksiak (Promyczek). Na podium znaleźli się też Antoni Gulbinowicz i Kevin Sukiennicki (SP Kliniska). Najlepszą zawodniczką w grupie młodszych dzieci została Antonina Chomont (SP 5), zaś w grupie starszej starszej Milena Terpitz (Promyczek).

Kolejne zawody, tym razem dla młodzieży, odbędą się 27 października 2018 r. w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Niepodległości 1. Wezmą w nich udział uczniowie klas VII-VIII, młodzież szkół średnich oraz policealnych. Na zwycięzców czekają puchary i medale, a dla wszystkich – pamiątkowe dyplomy.

Turnieje dofinansowane są ze środków Gminy Goleniów w ramach inicjatywy lokalnej. Udział w zawodach jest bezpłatny. Są jeszcze wolne miejsca. Swój udział można zgłaszać pod adresem mailowym turniejszachowy@goleniow.edu.pl

Szczegółowe wyniki I Turnieju Szachowego „Edukacja przez szachy” pod adresami: 

klasy IV – VI: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_6446/

klasy I – III: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_3951/results.html?l=pl&tb=14_

Zdjęcia z turnieju zrobiła: Monika Rożko – Wentruba

Scroll to Top