Przygoda na lotnisku

1 czerwca Dzień Dziecka klasy 6a i 6b spędziły na Porcie lotniczym Szczecin Goleniów im. NSZZ Solidarność. Celem wycieczki było zapoznanie się z zasadami panującymi na lotnisku oraz wieloma zawodami tutaj wykonywanymi. Spotkaliśmy się z p. Beatą – funkcjonariuszką Straży Granicznej, która przeprowadziła nas przez kontrolę na płytę lotniska, gdzie mogliśmy obserwować lądowanie i start samolotu z i do Warszawy. Główne zadania straży granicznej związane są z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Spotkanie ze Strażakami z Lotniskowej Straży Pożarnej pozwoliło na zapoznanie się z działaniem Barrakudy – wozu pożarniczego. Głównymi zadaniami LSP są: udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych w rejonie operacyjnym lotniska, prowadzenie akcji ratunkowych w przypadkach wypadku lotniczego ewakuacji pasażerów i załogi statku powietrznego, gaszenie pożarów obiektów i urządzeń portu lotniczego, podjęcie akcji w przypadku zagrożenia statku powietrznego.
Bardzo ciekawe urządzenia zobaczyliśmy na spotkaniu z funkcjonariuszami SG pirotechnikami. Były to roboty służące do przejmowania pozostawionych bagaży na lotnisku, które mogłyby stanowić zagrożenie dla  infrastruktury  i ludzi przebywających na porcie lotniczym. Niemałą radość sprawiło spotkanie z pieskiem pracującym na lotnisku i funkcjonariuszami izby celno skarbowej. Wygłaskana Lili była bardzo miła dla dzieci i dawała się przytulać, chociaż wiemy, że w tym czasie także zadaniowo obwąchiwała wszystkie plecaki.
Na zakończenie pomaszerowaliśmy pod wieżę kontroli lotów a następnie do bardzo nowoczesnego terminala cargo – wydzielonej część portu lotniczego świadczącej usługi załadunku, wyładunku i magazynowania towarów przesyłanych drogą lotniczą.
Bardzo serdecznie dziękujemy Funkcjonariuszom Straży Granicznej, Izby Celno Skarbowej, Lotniskowej Straży Pożarnej oraz panu Łukaszewskiemu, tacie Bartka za bardzo pouczającą wycieczkę.
Scroll to Top