Sałatka jarzynowa

SOWY eksperymentują kulinarnie- SAŁATKA JARZYNOWA
„Już się jesień rozminęła z latem,
przyszła pora na kolacje pstrokate.
Synowie i córki!
Siekajcie ogórki
selery i pory,
marchew, pomidory
w drobniusieńką kratkę
zrobimy sałatkę.”
Jesień jest porą roku, gdzie w naszym przedszkolu tematyka zajęć związana jest miedzy innymi z robieniem zapasów na zimę, poznawaniem owoców i warzyw.
Dnia 20 października dzieci z grupy „Sowy” postanowiły poeksperymentować kulinarnie wykorzystując jarzynowe witaminki i wspólnie zrobić pyszną sałatkę jarzynową promując przy tym zdrowe żywienie. Wcześniejsze lekcje miały na celu przypomnieć dzieciom różnego rodzaju owoce i warzywa. Poznawaliśmy je za pomocą zmysłów: wzroku, smaku, węchu i dotyku. Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola niezbędny składnik do przygotowania sałatki. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem samodzielnie kroiły warzywa przestrzegając przy tym zasady bezpieczeństwa oraz z zachowaniem szczególnej higieny. Gdy wszystko było już pokrojone i doprawione solą, pieprzem, majonezem, nasi mali kucharze mogli na zmianę mieszać wszystkie składniki, tak aby dokładnie się połączyły. Na koniec zrobiliśmy wspólną degustację. Tak zdrowa i samodzielnie wykonana sałatka skusiła nawet naszych niejadków ?
Agata Minda
Wioletta Iwanicka