Samodzielne przedszkolaki

Pora posiłków to świetny czas na rozwój licznych umiejętności. Naszym priorytetem jest zachęcanie dzieci do uczestnictwa w samodzielnym przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Dzieci samodzielnie regulują tempo spożywania posiłku , dostosowując je do własnych potrzeb. Podczas posiłków same nakładają sobie jedzenie, nalewają zupę rozwijając swoje umiejętności praktyczne związane z samodzielnym radzeniem sobie podczas czynności samoobsługowych. Ponadto rozwijają swoją sprawność motoryczną, precyzyjnie wykonując powierzone zadanie. Dbają również o porządek i estetykę podczas posiłków. Uczą się jak prawidłowo i w bezpieczny sposób posługiwać się sztućcami. Podczas śniadania według własnego uznania przygotowują swoje kanapki. Mają możliwość wyboru tego, co lubią jeść. Własne kompozycje kanapek sprawia im wiele radości, a co za tym idzie poprawia apetyt. Dzieci chętnie wykonują powierzone im obowiązki związane z pracami gospodarczymi i porządkowymi podczas posiłków. Drużyna marzeń nie tylko zdobywa cenne umiejętności ale podczas wspólnego biesiadowania doskonale się bawią. Pamiętajmy, że wszystko, co przedszkolak wykona własnoręcznie, do czego dojdzie własną myślą, co przeżyje – buduje jego umiejętności, wiedzę o sobie, innych i o otaczającym świecie. Dziecko, poznając efekty własnej działalności, jest konfrontowane ze swoimi możliwościami. Czerpie satysfakcję ze swojego działania oraz buduje poczucie sprawczości. Jeśli zostawimy dzieciom pole do eksperymentowania- damy mu szansę na rozwój i zdobywanie coraz to nowych umiejętności.