Święto Konstytucji 3 Maja

 

    W naszej szkole miała miejsce szczególna uroczystość. 30 kwietnia uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Uczniowie kl. II a i III d zaprezentowali montaż słowno-poetycki poświęcony temu doniosłemu wydarzeniu historycznemu. Recytacje i wypowiedzi były urozmaicone utworami F. Chopina, także w wykonaniu ucz. kl. III d Alicji Tomaszewicz. Duże wrażenie wywarły stroje wzorowane na strojach szlachty sarmackiej, które zostały wypożyczone z Goleniowskiego Domu Kultury dzięki uprzejmości jego dyrektora p. Zbigniewa Łukaszewskiego. Uczennice i uczniowie prezentowali się w nich dostojnie i pięknie, stanowiły też one doskonałą oprawę dla uroczystości. Jednakże jej punktem kulminacyjnym i ogromną niespodzianką dla zgromadzonych było wykonanie przez uczniów kl. II a poloneza, dla którego tłem muzycznym był polonez „Pożegnanie Ojczyzny” M. K. Ogińskiego. Następnie Dyrektor szkoły p. Mariusz Zalewski przedstawił znaczenie uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja dla ówczesnej Polski i Europy. Zwrócił także uwagę na to, aby uczniowie starali się być patriotami, m. in. poprzez właściwy stosunek do obowiązków szkolnych, a także szacunek dla symboli narodowych.

Elżbieta Murach

Scroll to Top